Czym jest turystyka medyczna?
W Polskim piśmiennictwie najszerszym pojęciem jest turystyka zdrowotna, na którą składają się: turystyka uzdrowiskowa, turystyka spa i wellness oraz turystyka medyczna. Turystykę medyczną w najprostszy sposób można zdefiniować jako podróż Pacjenta z jednego kraju do kraju innego, w celu poprawy stanu zdrowia, czy poprzez poddanie się zabiegowi medycznemu, konsultacji lekarskiej itp. Definicje turystyki medycznej różnią się w zależności od kraju i autora, rodzą się wątpliwości, czy osoby przebywające na terenie danego kraju stricte turystycznie, które leczą się z powodów nagłych, powinny być brane pod uwagę w statystykach turystyki medycznej, co z np. studentami zagranicznymi, którzy leczą się w kraju itp. Część zabiegów medycznych cechuje się tak małą inwazyjnością, że trudno przyporządkować je jednoznacznie do kategorii „medycznej” lub „spa / beauty”. Te wątpliwości są powodem niedokładnych danych statycznych dotyczących ilości turystów medycznych w Polsce. Najpoprawniejszym wydaje się sformułowanie, iż turystą medycznym jest osoba, która ŚWIADOMIE zdecydowała się na leczenie w miejscu znacznie oddalonym od tego, które zamieszkuje (w innym kraju), choć należy także rozważyć kwestię wewnątrzkrajowego przepływu Pacjentów, którzy zniechęceni barierą językową wybierają placówkę w innej części kraju.
Usługi medyczne stały się przedmiotem wymiany międzynarodowej. Dzięki rozwojowi Internetu oraz możliwościom przemieszczania się Pacjent przestał być bezradny – obecnie ma możliwość znalezienia innowacyjnej terapii proponowanej w zagranicznej placówce, skonsultowania się z lekarzem online, oraz poddania się zabiegowi. Europejski system ochrony zdrowia umożliwia tzw. Transgraniczną opiekę zdrowotną, w ramach której zabiegi wykonywane w innym kraju mogą być refundowane przez narodowych płatników.
Głównym bodźcem ku poszukiwaniu leczenia w innym kraju jest cena procedury medycznej, natomiast, co ciekawe, przepływ Pacjentów, choć nie równoważnie, jest obustronny. Dobrze widać to na przykładzie Niemiec i Polski – Niemcy chętnie korzystają z usług polskich stomatologów i implantologów, natomiast polska klasa wyższa wykonuje rozmaite zabiegi w renomowanych placówkach za zachodnią granicą, licząc na lepszą jakość i kwalifikacje personelu.
Nie można też zapominać o dodatkowym aspekcie turystyki medycznej, a mianowicie o wycieczkowym potencjale regionu. Nie jest to co prawda czynnik kluczowy (najważniejsza jest cena, jakość, dostępne terminy), ale w zależności od rodzaju zabiegu część Pacjentów łączy pobyt w placówce medycznej z wypoczynkiem i zwiedzaniem.